Na wcześniejszej notce opisywałem skróty umieszczone na obiektywach Nikkor, teraz czas na listę najczęściej używane skróty na obiektywów firmy Canon:
AF-Stop – stosowany głównie w długich teleobiektywach klasy L. Funkcja ta pozwala na szybkie, tymczasowe odłączenie napędu autofokusa. Dokonuje się tego, wciskając jeden z czterech przycisków rozmieszczonych na przedniej części obiektywu.
AFD (Arc Form Drive) – tak określa się najstarszy sposób napędu AF obiektywów Canona, czyli zwykły silnik elektryczny – jest wolniejszy i głośniejszy od obiektywów USM.
DO (Diffractive Optic) – oznacza zestaw siatek dyfrakcyjnych niwelujących aberracje i inne wady optyczne, czyli nie powoduje większych zniekształeń obrazu.
EF (Electro Focus) – mocowanie obiektywów Canona wprowadzone wraz z korpusami systemu EOS. Jest to elektroniczna regulacja ostrości.
EF-S – najnowszy standard obiektywów, kompatybilny z EF, ale przeznaczony dla lustrzanek z matrycami APS-C. Obiektywy EF-S mają tylną soczewkę głębiej wchodzącą do wnętrza aparatu, co powoduje, że w korpusach z pełnowymiarowym lustrem może dojść do kolizji tych dwóch elementów. Obiektywy EF-S nie nadają się do wykorzystania dla pełnych klatek.
EMD – elektronicznie sterowana przysłona.
FD – oznacza mocowania stosowane w szkłach przeznaczonych dla korpusów manualnych i wczesnych modeli AF.
IS (Image Stabilization) – stabilizacja obrazu. Niweluje drgania obiektywu, zmniejszając prawdopodobieństwo rozmycia zdjęcia.
L (Luxury) – oznaczenie obiektywów Canona wysokiej klasy, przeznaczonych dla zawodowych fotografów. Szkła z tą literą są drogie, ale solidnie wykonane i uszczelnione. Ponadto cechują się bardzo starannym wyczernieniem wnętrza, co pozwala uniknąć odblasków, a w efekcie flary i blików.
USM (Ultra Sonic Motor) – oznacza opracowaną przez Canona metodę sterowania ogniskowaniem za pomocą fal ultradźwiękowych. Dzięki temu autofokus jest szybki i cichy.
TS-E – profesjonalne obiektywy Canon typu tilt/shift, umożliwiające zmianę nachylenia i przesunięcia w celu zmiany głębi ostrości.